کاربرد هارد دیسک چیست

کاربرد هارد دیسک چیست 

ممکن است برایتان سوال پیش آمده باشد که حافظه هارد دیسک چیست؟، هارد دیسک، یکی از قطعات اصلی و معمولا بزرگترین حافظه جانبی موجود در کامپیوتر می باشد، به طوری که تمام داده ها از قبیل سیستم عامل، فایل ها، برنامه ها و غیره روی این حافظه قرار می گیرند. معمولا اندازه هارد دیسک ها بین 3.5 تا 6 اینچ می باشد. هارد دیسک از یک یا چند صفحه شبیه CD که سطح آنها با مواد مغناطیسی پوشش داده شده، تشکیل شده است.

این نوع قطعه سخت افزاری علاوه بر صفحه ذکر شده دارای هدهای خواندن و نوشتن می باشد و همچنین دارای موتوری که در محفظه ای قرار گرفته تا از آلودگی های خارجی محفوظ بماند. وظیفه هارد دیسک، حفظ دائمی داده ها می باشد و هر داده دیجیتالی که برای ذخیره کردن به هارد دیسک فرستاده می شود

و تا وقتی که بر روی سکتور حذف نشود، در همان جا باقی خواهد ماند.   از هارد دیسک ها در انواع سرورهای اچ پی استفاده می شود. برخی از سرورها مانند سرور hp dl380  می تواند تا 24 هارد دیسک را پشتیبانی کند. برخی از سرورهای قوی تر نظیر فرین سرورهای سینرژی می توانند تا 44 هارد را در خود جای دهند.

تاریخچه هارد دیسک

هارد دیسک کامپیوتر در سال 1950 میلادی ابداع شد. هارد دیسک های اولیه دارای دیسک های بزرگ با قطر 20 اینچ بودند که نمی توانستند چندین مگابایت بیشتر را ذخیره کنند که به این نوع دیسک ها، دیسک ثابت می گفتند. هارد دیسک ها دارای پلاتر برای نگهداری محیط مغناطیسی هستند و عملکرد Hard Disk شبیه به یک نوار کاست می باشد که از یک روش یکسان برای ضبط مغناطیسی استفاده می کنند. هارد دیسک  و نوار کاست هر دو برای ذخیره سازی مغناطیسی استفاده می شوند و به آسانی می توان اطلاعات را حذف و دوباره بازنویسی کرد.

لازم به ذکر است که اطلاعات ذخیره شده در این نوع رسانه ها برای مدت طولانی باقی خواهند ماند. یک Hard Disk می تواند حجم بالایی از اطلاعات را در فضای اندکی ذخیره کند و با سرعت بسیار بالا می توان اطلاعات را بازیابی کرد. اطلاعات ذخیره شده بر روی یک Hard disk در قالب مجموعه ای از فایل ها ذخیره می شوند. وقتی برنامه ای اجرا می شوند و درخواست فایلی داده می شود، هارد دیسک می تواند اطلاعات را بازیابی کند و آنها را برای استفاده پردازنده ارسال خواهد کرد.

چگونه Hard Disk کار می کند؟

دستورها همراه با داده ها توسط کنترل کننده دیسک تفسیر می شوند که این تفسیر بدین معنا می باشد که هارد دیسک در می یابد که طبق دستور داده شده مکان مورد نظر داده در کجا قرار دارد و طبق آن عمل خواندن و نوشتن را شروع می شود.

وقتی که operating system و یا یکی از قطعات سخت افزاری به ذخیره کردن داده و یا دریافت آن احتیاج دارند، کنترل کننده دیسک وارد عمل می شود و دستور مورد نظر را برای قسمت کنترل کننده مرکزی ارسال می کند.

حال قسمت Actuator وظیفه دارد تا بازوی مکانیکی هد را به قسمت های مختلف پلاتر هدایت کند زیرا امکان ذخیره داده های یک فایل در مکان های مختلفی بر روی پلاتر وجود دارد. بنابراین بازوی مکانیکی هد ممکن است بین قسمت های platter جابه جا شود و قسمت هد وظیفه دارد طبق دستور خواندن یا نوشتن کار خود را بر روی sector فیزیکی مورد نظر انجام دهد.

در صورتی که کنترل کننده دیسک دستور خواندن را داشته باشد در این صورت هد وظیفه دارد تا داده های صفر و یک را بر روی قسمت های مختلف پلاتر بخواند و آن را به قسمت کنترل کننده مرکزی بفرستد و سپس این قسمت داده های خوانده شده را به کنترل کننده دیسک برمی گرداند تا پردازش شوند.

zefa-admin
ارسال دیدگاه